ул. Кантемировская д. 3, корп. 1, лит. А, кабинет 338
+7 (812) 644-59-11
доб. 61523 (экономика)

Руководство
Санкт-Петербургская школа экономики и менеджмента: Заместитель декана Шушунова Елизавета Васильевна
Санкт-Петербургская школа экономики и менеджмента: заместитель декана по организации научной деятельности и академического развития Шакина Елена Анатольевна
Санкт-Петербургская школа экономики и менеджмента: Менеджер Гальченко Валерия Александровна
Санкт-Петербургская школа экономики и менеджмента: Менеджер Лубнина Екатерина Андреевна
23 сентября – 31 декабря

35/80/30

Международный бизнес и менеджмент/ Менеджмент

55/120/35

Финансы (очно-заочное обучение)

4,5 года

105/120/33

Международный бизнес /Master in International Business

Менеджмент в индустрии впечатлений

15/5/5

20/5/2

15/5/8

Fair Mixing: The Case of Dichotomous Preferences

Bogomolnaia A., Moulin H., Aziz H.

ACM Transactions on Economics and Computation. 2020. Vol. 8. No. 4. P. 1-27.

Bibliography of Robert John (Yisrael) Aumann Scientific Papers

Kreps V. L., Petrosyan L.

In bk.: Contributions to game theory and management, vol. XIII. Colleted papers presented on the "International Meeting on Game Theory (ISDG12-GTM2019)". Vol. XIII. St. Petersburg: St. Petersburg University, 2020. P. 441-448.

Achieving Proportionality up to the Maximin Item with Indivisible Goods

Baklanov A., Garimidi P., Gkatzelis V. et al.

arxiv.org. Computer Science. Cornell University, 2020

Brown Bag SEMinar+ October 6 th , 2020 15:00 – 16:00 ZOOM

Научный семинар Школы Экономики и Менеджмента возобновляет свою работу в новом учебном сезоне. За прошлый учебный год мы провели более 10 встреч, посвящённых исследовательским работам сотрудников и аспирантов. В этом году у многих сорвались или серьёзно изменились планы по публичным выступлениям на конференциях и мероприятиях. Поэтому мы активно приглашаем к выступлению всех, кому интересно представить и обсудить результаты или идею своего исследования. Приглашаем всех сотрудников и студентов ШЭМ присоединиться к первой встрече во вторник – 6 октября.

На семинаре выступит приглашённый преподаватель и аспирант ШЭМ – Александра Захарова.  В своём докладе она представит предварительные результаты своего исследования о двух системах организации советов директоров российских компаний.

Требуется предварительная регистрация по ссылке: https://forms.gle/4Jza285r9uW746QY9

Мы отправим всем зарегистрировавшимся ссылку на Зум встречу в день мероприятия

Запись семинара также проводится и будет доступна в папке материалов.

Расписание семинара:

Семинар пройдет на платформе ZOOM в рамках регулярных встреч Международной лаборатории нематериальных активов IDLAB

15:00 - 16:00 // Research paper presentation

Title:  To Monitor or not to Monitor: The Effect of Board System on the Performance of Russian Publicly Traded Companies and the Moderating Role of CEO Human Capital

Author: Alexandra Zaharova, PhD student & visiting lecturer HSE SEM

Abstract: The board of directors is one of the main mechanisms to solve the collective management problem inherent in corporate governance. A lot of discussion in the domestic and foreign scientific community is caused by such characteristic of boards of directors as board system. A number of researchers have tried to empirically test which system, one-tier or two-tier, is more conducive to corporate activities. The heterogeneity of the results leads us to the conclusion that the effect of separation of executive and supervisory functions depends on whether its advantages or disadvantages, explained in terms of agency and stewardship theories, outweigh, which may depend on a number of internal and external factors. The paper attempts to partially fill the gap in existing knowledge by determining the influence of board system on the financial performance of Russian companies employing human capital theory to explain the possible moderating role of CEOs’ characteristics. A database of 311 publicly traded Russian companies for the period from 2008 to 2018 was employed. The preliminary results support the hypothesis that companies with a two-tier system have higher values of company performance indicators unless we take into account the moderating effect of CEO age. The results of the study will be of interest both to the members of the academic community interested in the topic of corporate governance and to the business representatives, primarily owners and managers of large public companies.

Новости и анонсы семинаров: https://t.me/BBSEMinar

Календарь мероприятий:  https://calendar.google.com/calendar/u/0/embed?src=lrrvusehk59oii9l4paccvdot8@group.calendar.google.com&ctz=Europe/Moscow

Следующие семинары:

22 October – “Causal Inference in Marketing”, Evgeny Antipov, PhD, Associate Professor of the Department of Management, HSE StP

November – Topic TBA, Dmitry Rudenko, Associate Professor of the Department of Economics HSE StP