Supply chains efficiency increasing based on the modelling of logistics operations

Lukinskiy V., Lukinsky V., Merkuryev Y.

International Journal of Simulation and Process Modelling. 2017. Vol. 12. No. 3/4. P. 196-206.

Concept of Quantitative Assessment of Knowledge Uncertainty in Accident Reconstruction Tasks

Vasiliev Y., Evtiukov S., Lukinskiy V.

In bk.: 19th EURO Working Group on Transportation Meeting, EWGT2016, 5-7 September 2016, Istanbul, Turkey. Vol. 22. Amsterdam: ELSEVIER, 2017. P. 659-664.

20 модераторов Зимней школы по логистике НИУ ВШЭ Санкт-Петербург

Фактически обсуждение актуальных тем развития логистики началось накануне, 3 февраля, с выступления на международной научной студенческой конференции (Annual International Student Research Forum) НИУ ВШЭ Санкт-Петербург ключевого докладчика - профессора Harri Lorentz  (University of Turku, Finland) на тему “The analysis of logistics development trends in global scale”. Некоторым из участников Зимней школы по логистике удалось ознакомиться с представленными материалами.